website created by
orbie computers

 


    "Óvjuk városunkat!" című pályázat

Horváth Bianka III.L osztályos tanuló esszéje:

Óvjuk városunkat!

Ahogy a nap utolsó narancsvörösre színezett sugarai végigkúsznak a tájon, elindul. Messze innen... El. Oda, ahol nem láthatják, nem érezhetik. Ahol nem tudják, ki ő, ahol nem emlékeznek majd rá sosem, ahol, ha pár órára is, de szabad lehet…

Léptei halk neszként verődnek vissza az omladozó lakóépületek falairól. A lehullott sárga falevelek zizzenése szinte kísértetiesen hat a beállt csendben, ahogy fekete ruhába burkolt alakja egybeolvad az éjszakával.


Van valami különleges a sötétségben…
Valami megfoghatatlan reményvesztett apróság, amit mégis magadénak akarsz tudni.

Nehéz sóhaj szakad fel tüdejéből, ahogy hátát a szökőkút hideg kőfalának dönti. A lámpafényben táncoló árnyékok megnyúlnak, kísértetiesen magasodnak fölé, de csak mosolyogni képes. Mosolyogni azon, hogy minden elromlott, hogy lassan mindennek vége szakad.

Vajon mi viszi rá az embert arra, hogy ezt tegye?!


Keserű mosoly szalad végig ajkain, ahogy a máskor oly gyönyörű épület falára néz. A város büszkesége, amely egykor felfuvalkodott „hősként” magasodott az ég felé, most megtörten néz vissza rá. Kérlel, szinte esdekel neki…


Ne tedd!

Van valami különleges a sötétségben…
Valami állatias ösztön, a rombolás édes érzése, ahogy az adrenalin száguld az erekben, miközben megszorítja a kezében tartott patront. A hideg fém szinte égeti a bőrét, de ajkai sarkában megbúvó torz vigyora mindent elárul…

Ne tedd!


Valahol a távolban felhangzik a már jól ismert mély, búgó hang. Egy ütés, majd még egy és még egy.


Éjfél…

Mindig ugyanaz a dallam, most mégis keserűbbnek, szívszorítóbbnak hat.

Aztán, valamiért ő is megremeg. Furcsán, kétségbeesetten… Kezéből kicsúszik a szürke patron. A koppanás halk, csendes végszó csupán az avarban. Fejéhez kap. A fekete csukja már nem takar többé, a lámpa fénye még épp el tudja kapni az apró könnylenyomatot az arcon…


Van valami különleges, a sötétségben
a reményvesztett mozdulatlanság, a szánalmat keltő látvány a tekintetekben, egy én, akit még igazából te sem ismersz… Aki inkább rombol, mintsem épít, aki inkább megbújik a sötétben, mintsem hogy a világ elé álljon… Tanár, diák, dolgozó – a „káros sejt” - minden emberben ott van. Ott burjánzik, él, és ha kell, egyszer felemészt.

Fáradtan dőlök hátra a karosszékben. Az egész jelenet túl kiszámítható, túl tökéletes ahhoz, hogy igaz legyen… A jégkockák halkan koccannak egymáshoz a pohárban, ahogy a keserédes, maró ital lecsúszik torkomon. A jól ismert égető utóíz viszont már nem köszön vissza… Az ezüst öngyújtó halkan kap lángra ujjaim közt, ahogy az ablakhoz lépek. Az üveg mögött állva unottan vizslatom a város színeit, a lámpák fényében úszó emberi foltokat. Ahogy tovább pásztázom a kinti káoszt, felfigyelek az ablaküveg hirtelen feltörő, kellemetlen hangjára. Egy koppanás. Még egy. És megint. Egyre intenzívebb a dallam, mely egy lassú, érzéki táncot kísér. A távolban felhangzik a jól ismert dörgés, villám cikázik át az égen, megvilágítva egy, az asztalon árván heverő szürke patront…

Az újság halkan zizzen, ahogy felemelem, a címlapot cikornyás betűk hirdetik…


Vandalizmus… Ismét!

Mert az éjszaka sosem ad, nem ölel, nem vigasztal… Kétségbeesést szül, rettegést, egy brutalitással teli világot…